Университетската болница за активно лечение "Царица Йоанна“-ИСУЛ сигнализира, че все повече възрастни хора са изоставени от семействата си в лечебното заведение и остават без дом и подкрепа.
Настаняването в социално заведение е дълга и сложна процедура, а през това време медицинските специалисти поемат грижата за тях. Хосписите и частните домове пък са непосилни за финансовите възможности на пациентите, съобщи БНТ. Изоставени, самотни и без подслон - такива са десетки пациенти в университетската болница, които след лечението си не могат да бъдат изписани. Не могат, защото никой не ги иска - а и няма къде да отидат.
"Преди години са били по двама-трима за период от три-четири месеца, но сега всеки месец при всички случаи има поне по четирима пациенти в различните клиники. Това са били интелигентни хора, които по една или друга причина са изоставени от своите роднини и близки. Това морално и етично е абсолютно недопустимо", обясни д-р Петър Георгиев - зам.-директор на УМБАЛ "Царица Йоанна“-ИСУЛ.
Близките често или не могат да бъдат открити, или директно заявяват, че не желаят да поемат грижите за свой роднина или родител. Проблемът се наблюдава във всички университетски, окръжни и градски болници - именно те поемат грижата за пациентите дори след изтичането на клиничната пътека - за тяхна сметка.
"Като здравни работници не можем да ги оставим на улицата, свързваме се със социални структури. Лошото е, че с нарастването на тази тенденция с изоставяне на пациенти двете болници, които имат отношение към следболничното лекуване - Ботунец и Бухово, са със запълнен капацитет и няма как да поемат пациенти от цяла София", обясни зам.-директорът на ИСУЛ.
Все още няма коментари