530 лева за преглед от лекар по морето. Фрапиращата фактура публикува жена в социалните мрежи. В цената на услугата освен преглед е включено и изписване на рецепта, оценено на 40 лева. Освен това във фактурата са вписани и консумативи на стойност 50 лв., интервенция по отстраняване на чуждо тяло от едното ухо на стойност 100 лв. и още услуги. Единият от докторите, който е прегледал 19-годишното момче, получило фактурата, е категоричен, че нарушения няма, ценоразписът е обявен, а момчето е било предупредено, че е в частен кабинет, предаде Нова тв.
19-годишното момче пристига в медицинския център на 26 юли вечерта. Бил със свои приятел и се оплаквал от остра болка в ушите.
„Бяха англоговорящи от ЮАР. Единият говореше на развален български”, спомня си д-р Оксана Мокан - специалист уши нос и гърло и съсобственик на медицинския център.
Тогава на смяна е д-р Мокан. Специалист уши нос и гърло и съсобственик на частния център. Именно тя преглежда момчето.
„Казах им, че това е частен медицински център и трябва да си заплатят. Казах им, че 170 лв. нощен преглед и оттам нататък зависи от услугата и им показах ценоразписа”, уверява д-р Мокан.
След като, по думите на лекарите, подписал документа, пациентът бил прегледан. Дадена му е и фактура. От нея става ясно, че , момчето е заплатило и 150 лева за промивка на уши.
„Това не е никак лесна манипулация. Промивка се прави от специалист. Не може всеки да я прави. Има риск да се спука тъпанче”, обясни д-р Мокан.
50 лева пък струват консумативите, срещу 100 лева му е отстранено чуждо тяло от ухото, а 40 лева е изписването на рецепта.
Докторите в частния център обяснявали на всеки пациент къде може да отиде, ако иска безплатна лекарска помощ. Когато са чужденци ситуацията била по-сложна.
„Въпросът е морален. Ако в този случай частният кабинет е единствена алтернатива, тогава въпросът е защо услугата струва толкова много. Дали е редно? Въпросът е морален”, обясни Ани Бонева от Център за защита на правата в здравеопазването.
От частния център пък са категорични, че моралът не липсва. Не само защото всичко било законно, а и защото имали договори с различни застрахователни компании.
От Агенцията за медицински надзор обясниха, че извършват непрекъснати проверки на медицински услуги по Черноморието и се самосезират, когато е необходимо.