Въпреки или заради инфлацията нашенци се отчитат със солидна сума за покупки и подаръци по Коледа и Нова година. Бедният българин по стара традиция харчи по декемврийските празници като за последно. И ето я равносметката – над 1 милиард лева са транзакциите, отчетени в седмицата преди Коледа. Данните на оператора за безкасови плащания показват, че почти половин милиард лева са похарчени за покупки. Това е с над 27% повече в сравнение със същата седмица на 2021 г.
От банкомати в седмицата от 19-25 декември 2022 г. са изтеглени 538 милиона лева. Това е с 18% повече спрямо същия период на 2021 г. Новата година дойде с още празници, но и с традиционните разходи за застраховки, данъци и винетки. Така януари се превръща в истинско изпитание за семейния бюджет на много домакинства.
Как да се справим с най-трудния във финансово отношение месец от годината в условията на висока инфлация и галопиращи цени на храни и горива?
Немалко семейства споделят, че им се налага да теглят нови заеми, за да погасяват старите задължения. Малцина се престрашават да вземат бърз заем. Но ако няма откъде, стига се и дотам.
Ето какво съветва Николай Устамитев – кредитен консултант: „Най-глупавото нещо, което можем да направим, е да вземем втори кредит, за да погасим вноска по първи кредит. Така се влиза в дългова спирала“. Балансът между доходи и разходи и правилното планиране са от ключово значение за семейния бюджет. За да не прибягват до заем от приятели или кредит, експертите съветват домакинствата да започнат планирането на разходите за задаващи се празници няколко месеца по-рано.
Все още няма коментари