Движението, хубавата храна и спокойният живот са най-често посочваните предпоставки за дълъг живот от столетниците в България. У нас има 325 души, достигнали 100-годишна възраст, от тях 242 са жените, а 83-ма са мъжете, показват данните на НСИ към 31 декември 2021 г. В градовете живеят 222-ма от дълголетниците, а в селата двойно по-малко – 103-ма. Значително повече – 4958 са хората на достолепната възраст между 95 и 99 години, показват още данните.
В област Благоевград например има 13 столетници, от които седем жени и шестима мъже. В областния град има петима души на и над 100-годишна възраст, а в селата са осем. В област Бургас има осем жени над 100 години, а хората между 95 и 99 години са 242-ма, като отново преобладават жените – 176. На територията на община Варна живеят 10 столетници. Най-възрастният от тях е на 103 години. В област Велико Търново столетниците са 11, от които седем са жени, а четирима – мъже. В три от общините – Елена, Стражица и Полски Тръмбеш, хора, навършили столетие, не са регистрирани.
Единствената столетница във Видинско е баба Мария Костова от село Войница. Преди три месеца тя отпразнува своята 100-годишнина в добро здраве и силен дух за живот сред своите роднини и приятели. Споделя, че тайната на дългия ѝ живот е в движението и добрата храна. Баба Мария е израснала в бедно семейство, но независимо от това е имала щастливо детство. Категорична е, че е достигнала до тази възраст, защото „много е работила на двора, движела се е и се е хранела здравословно“. Споделя, че днес повече ѝ се спи, но не пропуска разходка навън и сутрешна закуска с попара. Възрастната жена обича да хапва всичко, което може да отгледа в градината си, но яде също месо и риба. По празник пийва и по чашка червено вино, разредено с лимонада. Баба Мария вярва в Бог, но не и на поповете, заради което не ходи често в църква.
Все още няма коментари