Над 7000 са вече българите, които са се пенсионирали със стаж от чужбина, сочат данни на Националния осигурителен институт. Броят на пенсиите, които се изплащат по европейски регламенти и международни договори, е 27 200 за 27 111 възрастни. 6349 пък са руснаци, украинци и молдовци, на които НОИ изплаща пенсиите у нас, тъй като са се установили да живеят тук. Почти 14 000 пък са турските изселници, които вземат пари за стаж и възраст или за старост по нашето законодателство. В голяма част от европейските държави минималният стаж за пенсиониране е 15 години. Това обаче означава само, че може да се кандидатства за минималната сума, определена в съответната държава. Оттам нататък пенсията зависи от осигурителните вноски, които са внасяни.
„Трябва да кандидатствате пред пенсионните органи в страната, в която живеете или в която сте работили последно. Ако никога не сте работили в страната, в която живеете, тази страна ще препрати вашата молба за пенсия на страната, в която последно сте работили“, съветват бъдещите пенсионери със стаж от чужбина от Европейския потребителски център.
Според европейските правила НОИ признава осигурителния стаж на българите, натрупан в страните от ЕС и в държави, с които имаме подписани спогодби, но не и осигурителния доход. Страната, в която възрастният е работил, събира информация за пенсионните вноски. Пенсия може да се получи само в държавата, в която човекът живее в момента или е работил последно, едва след като бъде навършена законната пенсионна възраст за тази страна, обясняват още от Европейския потребителски център. При положение че стажът е натрупан в други държави, частите от пенсията ще се получат, когато лицето навърши законната пенсионна възраст там.
Все още няма коментари