Стаж за 24 432 186 лв. са купили българите през миналата година, за да могат да се пенсионират. Това показват данните на НОИ.
През 2021 г. купеният стаж е за над 18,4 млн. лв.
Средният брой месеци осигуряване, който не им е стигал, e 23,33. Над 4000 човека всяка година си купуват стаж.
В момента цената за купуване на стаж е 140,58 лв. Причината е, че от 1 януари минималният осигурителен доход на самоосигуряващите се остана 710 лв. Цената на стажа, който може да се купи, е 19,8% от тази сума.
Така година стаж струва 1686,96 лв., а пълните 5 г. (това е таванът недостигащ стаж, който може да се купи) – 8434,8 лв.
Купуването на стаж става все по-използвана опция от кандидатите за пенсия, защото все повече хора в пенсионна възраст имат периоди на безработица в кариерите си. В същото време продължава увеличаването на нужния за пенсиониране осигурителен стаж, докато стане 40 години и за жени, и за мъже.
Всеки може да си купи до 5 години, дори пенсионирането да не му предстои скоро.
Според закона за осигурителен стаж се зачита времето на обучение в университета или за докторантура, но висшистите трябва да платят за всеки месец на обучението си. Право да закупят липсващия им стаж имат и хората, навършили възрастта за пенсия за трета категория. И при този вариант обаче не могат да бъдат платени повече от 5 години стаж.
Плащането става по банков път, но трябва да се издаде и удостоверение за пенсиониране от поделение на НОИ, за да бъде призната сделката към момента на отпускане на пенсията.
През тази година мъжете у нас ще могат да се пенсионират на 64 години и 6 месеца, нужният стаж е 39 години и 4 месеца. Жените пък трябва да са навършили 62 години и да имат стаж от 36 години и 4 месеца. Ако не им стига, те също трябва да подадат заявление в НОИ, с което да поискат да им бъде продаден стаж. А служителите на осигурителния институт преценяват точно колко време не достига и дават информация за точната сума на дължимите осигурителни вноски и реда за внасянето им.
Времето, за което са внесени осигурителни вноски за период, по-дълъг от изискващия се за придобиване право на лична пенсия, не се зачита за осигурителен стаж. За това време лицето може да поиска възстановяване на неоснователно внесените суми за осигурителни вноски от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.
Тоест безсмислено е да се купува повече стаж, отколкото са липсващите месеци, това няма да доведе до по-голям размер на пенсията, както биха се отразили редовно изработените допълнителни месеци стаж.
Удостоверението за „закупен недостигащ стаж“ се издава от териториалното поделение на НОИ въз основа на документа за внесените осигурителни вноски.
Осигурителният доход за времето, за което е закупен осигурителен стаж обаче, не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера. Тоест купеният стаж служи за придобиване право на пенсия, но не може да увеличи размера ѝ.
Все още няма коментари