Около 700 000 вируса са с потенциал да ни заразят. В същото време са ни познати едва 250. Това обясни пред „Телеграф“ вирусологът от БАН проф. д-р Радостина Александрова. „Може да звучи невероятно, но броят на вирусите на Земята надхвърля 1031“, каза проф. Александрова.
В хода на еволюцията най-напред вирусите са се „поселили“ в птиците и животните. 2/3 от тези, които инфектират човека, всъщност са зоонозни, т. е. заразяват и различни животни. Това са най-често гризачи и копитни животни, примати, хищници, прилепи и птици. „Преминаването на междувидовата бариера не е никак лесно, но понякога се случва. Появата на SARS-CoV-2 е поредното доказателство за това. Да не забравяме, че вирусите непрекъснато си търсят нови гостоприемници, тъй като могат да се размножават само в живи клетки“, обясни вирусологът.
Тя уточни, че всяка година се откриват 3-6 нови за човека вируси, идващи обикновено от животинския свят. Риск от избухване на епидемии и пандемии възниква, когато се появи нов вирус, срещу който нямаме имунитет, който се предава успешно от човек на човек и може да предизвика сериозно заболяване.
Според някои специалисти живеем в ерата на пандемии. На 5 май ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус обяви, че Ковид-19 не представлява извънредна ситуация за здравето. Само няколко седмици по-късно той предупреди, че нова пандемия вече „чука на вратата“. За възникването им оказват влияние фактори като нарастването на броя на населението, урбанизацията, интензивното пътуване и търговия в световен мащаб, увеличаването на животновъдната продукция.
„Това не е повод за паника, а причина за сериозна подготовка, за да не позволим да бъдем изненадани. Науката отвръща на удара. В ход са програми за „лов на вируси“. Идеята е ние да отидем при вирусите и да ги изучим, преди те да дойдат при нас“, коментира още проф. Александрова.
Все още няма коментари