Зимните нападения на мечки в нашите планини тази година обяснявахме с меката зима. Много от горските властелини не потънаха в зимен сън поради по-топлото време и започнаха да бродят, в това число и по села и градове в търсене на храна, което ги изправи срещу хората. Последва разселване на младото поколение, което също създаде конфликтни ситуации. При това говорим вече не само за Родопите, но и за териториите във и около Централен Балкан.
По статистиката на Южноцентралното държавно предприятие общо 199 нападения на кафяви мечки са регистрирани на територията на област Смолян през 2022 г., като са унищожени 91 овце, 127 говеда, 11 коне, 55 кошера и 49 пчелни семейства. Издадени са пет разрешения за отстрел на проблемни мечки, но са изпълнени две от тях край Смилян и Триград. Близо две трети от нападенията са на територията на Държавното горско стопанство в Славейно – общо 62, което кара хората да се шегуват, че в местните гори мечките са повече от хората. В района на Триград набезите са 44, а в Смилян – 42. Според оценката на различни експерти днес в България обитават между 350 и 400 мечки, разпространени основно в Централна Стара планина, Западните и Централните Родопи, Рила, Пирин, Витоша.
Русия е страната с най-голям брой мечки – смята се, че числеността им надвишава 100 000. В Урал, Сибир и Далечния изток има селища, където срещата с кафява мечка е обичайно ежедневно събитие. В САЩ има около 33 000 мечки – 30 000 от тях са в Аляска, в Канада са около 25 000.
Все още няма коментари