Левски не се разделял с раковина, тасче и револвер
0 коментара
Хората, посетили регионалния музей в Плевен, знаят историята на една раковина, която се пази като ценна реликва. Тя е от беломорски охлюв и е ценна с това, че с нея Васил Левски никога не се разделял. Свирел с раковината, когато влизал в някой град. Характерният звук, който издавала тя, се разпознавал само от най-близките му революционни дейци.
Раковината заедно с вещите, до които са се докосвали Левски и съратниците му, преди дни напуснаха музея в Плевен и отпътуваха за Ловеч, където миналата седмица започна честване по повод 184-тата годишнина от рождението на Дякона.
В музея „Васил Левски“ в Ловеч е най-богатата в страната колекция от лични вещи на Апостола.Там се пази Камата, която Апостола носи през цялото време със себе си, както и сабята с дължина 870 мм с дървена ножница с метален обков в горния и долния край, която до 1967 г. е била в скривалището на Левски в Троянския манастир.
Сред запазените предмети на Апостола е и дяконското кръстче, подарък от вуйчо му архимандрит х. Василий, донесено през 1861 г. от Божи гроб. То е предадено през 1940 г. от племенницата на Левски София Зидарова и се съхранява в Националния военноисторически музей.
Друг предмет, с който Дяконът не се разделял при обиколките си из България, е медно калайдисано тасче. С него не само си наливал вода от горските извори, но го използвал и за поливане при къпане. Формата му е полусферична, няма дръжки, а дъното му е закръглено. Тасчето също е във Военноисторическия музей. Там е и револверът му, модел Gasser М 1870 със сериен номер 16671. Предаден е на Етнографския музей през 1897 г. най-вероятно от Марин поп Луканов или от Христо Иванов (Книговезеца).
По сведение на негови съратници Левски не се разделял с револвера и разчитал на неговите добри качества. По това време австро-унгарските револвери Gasser били много популярни в Европа благодарение на високата си надеждност и поразяваща способност.
Все още няма коментари