В над 90 от общините в България вече се въвежда режим на тока, тъй като високите сметки са непосилни за местните общини. Затова там загасват уличното осветление или съкращават служители в администрацията.
Много от кметовете се притесняват, че по този начин се създават предпоставки за битова престъпност. „Досега беше намалена до минимум, но сега очакваме ръст на кражбите и престъпността“, подчертават кметове на малки градове.
Кметовете по населени места ще определят сами в кои часови диапазони няма да има ток и по кои улици. Всички са обединени около това сутрин от 5:30 до 7:00 часа и вечерта от 18:30 до 23:00 часа да има улично осветление.
Училищата и детските градини няма как да бъдат оставени без ток, но ще трябва да обмислят потреблението си на ток.
След рекордната сметка за ток на Рилския манастир такава получи и Бачковският манастир, посочва Нова. Той е вторият по големина у нас и в него има монтирани над 50 осветителни тела. Но след последната сметка за ток, която е в размер на над 30 500 лева, освен осветлението ще спира и отоплението с цел икономии. Като обект от национално значение нощно време той трябва да е осветен. В светата обител има 8 монаси и работят 25 служители.
Целият манастир се отоплява изцяло на ток. Последната сметка е три пъти по-висока. Това принуди светата обител да въведе режим. Отоплението и осветлението в хотелската част са напълно изключени. Гости не се приемат. В канцелариите отоплението работи наполовина, а в основната църква климатиците се пускат за няколко часа сутрин и вечер.
„Отопляват се монашеските килии, които са 10 на брой. Само от продажба на свещи и на икони няма как да посрещнем тези големи сметки за ток. Тук трябва да се намеси държавата и нейната помощ в момента е много важна“, каза секретарят на манастира Васил Апостолов.
Икономии се правят и в кухнята на светата обител. „Готвим на газова печка с цел икономии“. В манастира са убедени, че ако токът стане битов, сметките ще паднат наполовина.
Все още няма коментари