Депутатите няма да намаляват заплатите си, реши преди дни комисията по парламентарния правилник в 46-ото Народно събрание. От „Изправи се БГ! Ние идваме“ предложиха месечната заплата на народните представители да стане 1570 лв., каквато е средномесечната заплата в обществения сектор, а не да е равна на три средномесечни заплати, както е в момента. Присъстващите народни представители обаче гласуваха с „въздържал се“.
Базата на депутатската заплата сега е около 4880 лв. Според Правилника на Народното събрание парламентарният шеф получава 55 на сто по-високо от основното месечно възнаграждение, заместник-председателите на Народното събрание – с 45 на сто, председателите на парламентарните комисии и председателите на парламентарните групи – с 35 на сто, заместник-председателите на комисии – 25 на сто.
Към основните възнаграждения се начисляват допълнителни месечни за трудов стаж и професионален опит – 1 на сто за всяка прослужена година.
Запазва се разпоредбата, според която основното месечно възнаграждение на депутатите се преизчислява всяко тримесечие. От правилника отпадна възможността депутатите да получават допълнителни възнаграждения при реализиране на приоритетни за страната задачи в размер до 25 на сто от основното месечно възнаграждение.
Народното събрание ще поема допълнителни разходи на депутатите в размер на две трети от основното им месечно възнаграждение. Тези средства могат да се използват за заплащане на сътрудници, консултации, експертизи, помещения и други дейности, свързани с работата на народните представители в парламента и изборните им райони. Предвижда се сумите вече да се превеждат на депутатите по банков път въз основа на решение на парламентарните групи.
Според проекта на правилник един народен представител има право на не повече от трима нещатни сътрудници, а в парламента ще се води публичен регистър на тези сътрудници.
Това не е всичко. Данъкоплатците покриват и разходите за ведомствените жилища на депутатите, за ремонти и обзавеждане на тези жилища. Покриват им разходите за всякакъв вид транспорт, за депутатските автомобили с шофьори, за самолетни билети. Осигуряват и застраховките на депутатските тела. А какъв в крайна сметка е месечният доход на народните избраници, само те си знаят.
Все още няма коментари