Първите по-масови череши по магазините у нас са от Гърция и в момента струват около 25 евро за кило. За да бъдат на по-достъпна цена, са пакетирани в пластмасови кутии по 250 грама на цена от 5,99 евро за брой.
При излизане на родното производство се очаква цените да паднат, което ще стане в края на май и началото на юни, но прогнозите са първите количества да се продават за около 15 евро за кило.
За сравнение през миналата година търговци предлагаха първите български череши за 15 лева за килограм, въпреки че на места стигнаха и до 50 лева.
Тази година късните пролетни слани нанесоха първите си сериозни щети върху овощните насаждения в страната и започнаха да се появяват опасения, че цените на плодовете през лятото и есента ще достигнат рекордни нива. Най-тежка е ситуацията в Кюстендилско, където производители говорят за 50% пропаднала реколта при череши, кайсии и други овошки. Поражения има и в други части на страната, а фермери предупреждават, че комбинацията от климатични аномалии, по-високи производствени разходи и скъп внос ще се усети пряко от потребителите.
Още преди новата реколта да излезе на пазара, данните на НСИ показват значително поскъпване на плодовете за последните 12 месеца. Общото увеличение достига 16,5%, но при някои категории ръстът е много по-сериозен. Най-голямо е поскъпването при ягодоплодните култури – близо 50%, следвани от костилковите и семковите плодове с 37,4%.
Само за последния месец плодовете са поскъпнали средно с 2,5%, а при някои от тях ръстът достига 3,4%. Това означава, че още преди ефектът от измръзванията да се прояви, пазарът вече отчита натиск върху цените.
София 20°
Видин 23°
Враца 25°
Русе 23°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°

Все още няма коментари