Овощни дръвчета може да засаждате и през декември, стига денят, в който правите това, да е достатъчно топъл. Корените в почвата нарастват, макар дръвчето да е в покой. Това прави декемврийското засаждане предпочитано пред пролетното през април.
Не е изключено поради влошаване на времето да не засадите всичките дръвчета, които сте купили. Когато се налага да почакате до прогнозираното хубаво време след някой и друг ден, може да ги съхраните, като изкопаете неголям трап и покриете корените им с влажна пръст. Но ако се налага да отложите работата за пролетта, тогава трябва да предприемете по-сериозно съхранение.
Трапът трябва да бъде по-широк и по-дълбок. Прави се на отцедливо място и край него се изкопава канавка, която да отвежда водите от валежите встрани. Дръвчетата се заравят изправени, не много нагъсто, с рохка пръст, така че между корените да не останат празнини. Затова по време на заравянето стръсквайте дръвчетата, притъпквайте пръстта и поливайте по малко. Височината на заравянето трябва да е около 40-50 см над кореновата шийка. Оформената купчина не се полива.
За да предпазите корените от мишки, може да облицовате дъното и стените на изкопания трап със ситна мрежа. Мишки и зайци може да се придвижат и по дебелия сняг. Затова няма да е излишно да заградите хранилището с мрежа. Решите ли срещу мишките да използвате отровни примамки, поставете ги в тръби или други подобни приспособления, за да нямат птиците достъп до тях.
За директно вкореняване или за присаждане лозовите резници може да се вземат и в края на зимата, преди пъпките да започнат да набъбват. Дотогава обаче има вероятност пъпки, че и пръчки, да измръзнат, особено в районите с по-студени зими. Така че въпрос на предвидливост е сега да си приготвите резници, да ги съхраните през зимата, а напролет, ако няма повреди, евентуално да нарежете отново и да прецените кои ще са по-добри.
Началото на декември е все още благоприятно време и да поставите резници от касис за вкореняване. По-късно взетите резници по-трудно се вкореняват. Не пропускайте в хубавите декемврийски дни да си вземете калеми от харесали ви сортове, за да присаждате в края на зимата и през пролетта, когато ще се раздвижат соковете в дръвчетата.
Ако не сте успели да извършите пръскането на дръвчетата в края на листопада, направете го сега. Денят обаче трябва да е тих, температурата на въздуха да е над 4-6 градуса и да няма опасност поне до два часа след пръскането разтворът да замръзне по клоните на дръвчетата. За това време трябва да е изсъхнал.
Все още няма коментари