Екипът на Оксфордски речник обяви неологизма „постистина“ („post-truth“) за дума на годината. Думата станала много популярна и се наложила в масова употреба около Брекзит и избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. С нея се обозначават обстоятелства, при които обективните факти имат по-малко значение при оформянето на общественото мнение, отколкото емоциите и личните възгледи. Казано по народному, означава да се хапеш по гъза, като видиш каква си я свършил. Запомнете тази дума. Страшно ще се нуждаете от нея след въвеждането на мажоритарната избирателна система.
А май ще се въвежда. Някои хора много са се разбързали.
ЦИК обяви, че на референдума не му стигнали едни 12 000 гласа, за да стане задължителен. Славчо Трифонов орева орталъка, че изборната комисия извършила чудовищна манипулация. И, дето се казва, каквото повикало, такова отговорило. В шоуто си Слави каза: „Всички ние, гражданите, трябваше да постигнем избирателната активност от парламентарните избори през 2014 г. Вижте защо е постигната тази активност през 2014-а“. И показа видеоклип, на който две жени тъпчат предварително подготвени бюлетини в урните. На този фон на екрана тече надпис: „Парламентарни избори 2014“.
Оказва се обаче, че този клип е качен в YouTube три седмици преди парламентарните избори у нас и е със заглавие „Изборни измами в Русия“.
Да, манипулаторите никога не свършват! Идва поредният спасител! Вече имахте възможност да видите нивото на главния сценарист на Слави Росен Петров, който тръгна да прави политика с Бареков. Само искам да ви обърна внимание, че е прието да се смята, че сценаристите по условие са по-умни от водещия.
Подавайки оставката на кабинета си, Борисов каза пред депутатите: „Обърнете внимание на референдума, на който гласуваха повече хора, отколкото за г-н Радев и г-жа Цачева. Настоявам въпросите от референдума да влязат веднага и да послужат за следващите парламентарни избори”.
И за да не остане някакво съмнение, завърши като Славчо от Учендол: „Благодаря. Беше чест за мен!”.
За малко щях да се изненадам от тая бърза готовност да се прокара народната воля. Но, като се размислих малко, реших да не се изненадвам. Древните учат, че първият въпрос, който трябва да се зададе, когато се търси извършителят на едно деяние, е Qui bono, кой печели от него. Макар че те не чакат да питаме, сами се обаждат.
Но понеже Борисов за втори път се позовава на „Народа”, та е редно да видим какво показват числата. За кой народ и колко народ става дума.
Според избирателните списъци хората с право на глас са 6 865 086 души. От тях в референдума са участвали 3 400 816. От тях 2 509 864 са отговорили с „Да” за мажоритарна система, 560 024 - с „Не”, а 330 928 са пуснали недействителна бюлетина - празна или с два задраскани отговора. На въпроса за задължителното гласуване „Да” са казали 2 158 929 души, а за намаляването на субсидията на 1 лв. са се обявили 2 516 791 човека.
Тоест това, зад което Борисов се крие и нарича „Народа”, всъщност е малко повече от една трета от народа. Освен това законът е категоричен. Резултатите от референдума не са задължителни. Задължително е единствено въпросите, по които хората са гласували, да бъдат разгледани от НС и да бъдат приети в една или друга форма. Или пък отхвърлени. Така че топката е в полето на политиците. И те трябва да се вслушат в гласа на разума! Защото, да ме прощават псевдопатриотите, но гласът на разума и гласът на народа невинаги са едно и също. Да чуят страховете на тези, които си вадят хляба с преподаване на избори и избирателни системи. Най-малкото, което трябва да направят политиците, ако наистина милеят за народа, е да се откажат от „веднага” и да отложат промените в избирателната система за по-спокойни времена. Бедна ви е фантазията какви ужасии има да стават, като се почне прекрояването на многомандатните райони в едномандатни. Така наречената изборна география (джеримандъринг). Само тази география е способна да ни разкаже историята…
Та два милиона и половина, от които едва около милион искат ГЕРБ да продължи да управлява, гласуваха за бетонирането на партията на власт поне за още два мандата! Ето това имат предвид хората, които твърдят, че невежеството е природна сила! Воден от пишман овчаря Славчо от Учендол, народът сам вкара вълка в кошарата. На вас оставям да си мислите от любов към народа ли го направи гологлавият, от глупост ли, или от корист.
Всъщност дали народът иска мажоритарна система или повече мажоритарност в изборната система? Повече личностно присъствие и, съответно, по-голяма степен на отговорност спрямо избирателите? Защото, ако е второто, има много начини то да се постигне, без да се губят предимствата на пропорционалната избирателна система. Един от тези начини е засилването на ролята на преференциите. Друга възможност е смесената германска избирателна система, която е събрала много от предимствата на мажоритарната и пропорционалната система. Та нека политиците не се крият удобно зад народното невежество.
Първоначално и лидерът на БСП Корнелия Нинова искаше „веднага”, но после явно се усети, че партията й не е готова за веднага и вече е на мнение да не бързат чак пък толкоз. Щото, както казахме миналия път, който е първи, получава стридата, за втория остава черупката. А БСП има още хляб да изяде, докато стане първа. Към момента социолозите са единодушни, че ГЕРБ води на БСП с от 5 до 10% (в зависимост от политическата ориентация на отделните социолози). Партията започва да се рони, но това е процес, който изисква „технологично” време. За разлика от НДСВ, която се срина веднага след като падна от власт, с ГЕРБ нещата ще протекат на забавен каданс. Партията се е укрепила навсякъде в структурите на централната и местната власт, държи здраво бизнеса и контролира хляба на стотици хиляди семейства. С една дума, може да мобилизира сериозен политически и корпоративен вот. Пък ако се въведе мажоритарната система, ефектът от роненето може още да се забави. ГЕРБ може да получи много повече мандати, въпреки че доверието в нея е паднало.
Народът направи неинформиран избор. Народите често правят неинформиран избор. Когато не са неинформирани, народите са грешно информирани. В съвременното общество информирането на народа е скъпоплатен бизнес, а грешното информиране - още по-скъпоплатен. Както казваше проф. Иван Славов, човек се ражда неинформиран и умира дезинформиран.
Между „компетентното” мнение на Слави Трифонов и неговите сценаристи и мнението на учените от катедра „Политология” на СУ, „Политологичната асоциация” и цялата почти политологична мисъл у нас, които изтъкнаха рисковете от въвеждането на мажоритарната система, народът избра Слави. Това говори много. За народа. Ей, народ! Ама нали ти си казал, че като тръгнеш след бръмбар, ще те отведе на лайното? Или бъркам?
Всъщност това говори и за учените, и за интелигенцията като цяло, които, за пореден път се убеждаваме, не си познават народа. Кампанията срещу мажоритарната система започна в последната седмица преди референдума. Месеци бяха проспани, защото част от учените глави гледаха високомерно на Слави и „неговия” референдум, други се гнусяха от чалгарската пропаганда и не искаха да се цапат, трети се успокояваха, че шоуто е със затихващи функции… И стана както винаги става – мокрото дупе яде риба, а сухото – пиперки.
Следващата крачка на „народния герой” ще бъде да направи партия. И да влезе в парламента. Нищо, че отрича. Той и Борисов отричаше. Лично съм му преброил над 50 отричания. И тогава вече Славчо ще може спокойно да ви се изплези. Той се плези много артистично. Животът обаче обича да си прави тънки иронии. Няма да се учудя, ако първата жертва на мажоритарната система падне бъдещата партия на Трифонов. Но това ще е после…
Сега, въоръжен с вота на 2.5 млн. българи, Борисов смело ще громи всички, които отказват да се вслушат в народната воля и да въведат мажоритарната система „веднага”. Странно съвпадат интересите на Борисов и на Шоуто на Слави. Шоумените също коват желязото, докато е горещо. Вече внесоха проект за Изборен кодекс. С логистичната подкрепа на омбудсмана Мая Манолова. Ако бях малко по-мнителен, щях да си помисля, че и тя има борч да плаща. Зер бадева я направиха омбудсман?
Само си представете! Славчо Трифонов лидер на Народната партия. Щото тя ще е народна, няма каква да е друга. Иво Сиромахов - шеф на парламентарната група, Тошко и Филип - заместници… Депутати - от Годжи и Маестрото та до балет „Магаданс”… Е, Славчо е паралия, може да си позволи да купи известно количество интелектуалци. Те не са скъпи, щото откакто ГЕРБ е на власт, се видя, че и без тях може и няма търсене.
Ей, забравих Ванката! Той, между нас казано, става за председател на парламента. Във всеки случай няма да изглежда по-нелепо от Тетка Цачева.
Преди години написах, че най-голямата вреда от ГЕРБ не е това, че ни управляват Бойко и Цецерон. Тях ще ги преживеем някак. Дето казал оня ветеран от Сталинград, "пережили блокаду, переживем и благоденствие!". Пък и да се надяваме, че не остава много. Страшното е това, което идва след тях. След тях всяка Цецка и всеки Цецко ще поиска да управлява държавата и ние няма как да му кажем, че не бива, защото вече е бивало. Вече два мандата, да не дава Господ, да ни и потрети.
Гласът на народа или гласът на разума
Наред е Славчо от Учендол да ни се изплези от парламента
Ванката на Слави – шеф на НС!
2 коментара