Вече сме в разгара на „туршиения” сезон. Обществена тайна е, че зиме българинът не сяда на трапезата без традиционната туршийка – за мезенце към крехката сланинка, за допълнение към гозбата или просто така – да си я хрупа.
Преди години почти всеки си правеше зимнината вкъщи. Избираше си на пазара зеленчуци, които не са торени с химикали и пръскани срещу инсекти, внимаваше за вкуса на всеки буркан. Домакините се надпреварваха коя първа ще даде по-хубава рецепта за класическата царска туршия, за пълнени камби със зеле и моркови, за кисели корнишончета.
Сега вече не е така. Всичко живо си купува готови туршии от магазините. В интерес на истината – те изглеждат добре. Казано иначе – имат търговски вид. За жалост обаче малцина знаят какво съдържат купешките буркани с лъскави етикети и консервиран зарзават. Ето разказът на Радка В. от Пловдив, която е работила в един български консервен комбинат. "От поточната линия, по която се движеха зеленчуците с голи ръце махаме боклуците и мишките", разказва страхотии Радка. И се обръща към „мишия” род с извинението – много вероятно било някой негов представител просто да е нарязан заедно с чушките и морковите с резачката по нейна вина. И после просто да е отишъл в нечии буркан с царска туршия. Радка си спомня и огромните казани с доматено пюре, което миришело толкова отвратително, че никога не би си купила доматен сок или би хапнала примерно зелен боб в буркан със сос от домати.
Е, сигурно не навсякъде в консервните комбинати е така. Но пък ВСИЧКИ български купешки зеленчукови туршии, без изключение, бъкат от високо съдържание на отровната натриев хлорид или готварска сол. Производителите им щедро ги блъскат с бялата отрова, защото тя е най-сигурният и евтин консерватор. Запазва туршията твърда и годна за ядене дълго време.
Неправителствена организация съвсем наскоро проучи какво е съдържанието на сол в консервираните продукти, които яде българина. Оказа се, че в купешките туршии, например, тя надхвърля ...18 до 24 пъти допустимата норма .Става дума за допустимата доза от 3 грама дневно, които според Световната здравна организация не са опасни. Статистиката обаче показва ,че най-вече с купешките туршии
българинът поема поне по 14-18 г дневно сол
,напомни известният диетолог проф. Стефка Петрова. И така се нареждаме сред народите, които консумират най-много натриев хлорид в света, което е изключително опасно за здравето. И не случайно сме на първо място по смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Защото солта вдига кръвното налягане – на всеки грам поета сол, в организма се задържа един литър вода. Неслучайно кардиологичните отделения в болниците ни от сега се готвят за Коледните и Новогодишните празници – тъкмо тогава най-вече заради туршиите докарват най-много пациенти със сърдечни проблеми. Миналата година за два дни по празниците в „Пирогов” починаха от инфаркти 6-ма преяли солени туршии и гозби.
Солта в туршиите подува коремите, разпределя се в мускулите, в червата, в белите дробове, като натоварва най-вече бъбреците. Както и стомаха – изостря се гастритът. Учени от Колумбийския университет доказаха, че в много случаи гастрит се открива при няколко члена на едно семейство. Те са изследвали 3500 фамилии и от тях в 2700 по няколко души, естествено хранили се с еднаква консервирана солена и кисела храна, са заболели по 2-3 души.
Второто голямо зло е киселинността на туршиите. Пак с цел да траят по-дълго време, щедро се използват разни методи при ферментацията за добиване на силна киселинност, която
буквално разяжда червата и стомаха
Ето затова - заради високата концентрация на солеви и киселинни агенти, туршиите са „квалифицирани” като нездравословни храни. При китайците, корейците и японците се наблюдават високи нива на заболеваемост от рак на стомаха /два пъти повече от САЩ/, като за една от причините се приема масовата употреба на туршии и кисело зеле /”кимчи”/.
„Тихият” килър Е-211 в киселото зеле
Да, киселото зеле е полезно, когато си го приготвим вкъщи – внимателно овкусено. За зимните месеци то се превръща в мощен антиоксидант, забавящ процесите на стареене. Киселото зеле, приготвено вкъщи, съдържа пребиотици, далеч по-качествени от хапчетата в аптеките. Заради пробиотиците пък, домашният зелев сок – в който то ферментира или т.нар. армеева чорба, дори се използва като лек за гастрит и язви. Същото обаче не важи за купешкото кисело зеле, което се продава в пластмасови бидони. При приготвянето му, както и на някои туршии, се използва готов микс от подправки за зимнина – чесън, сол, копър. Според последни изследвания на учените в тях обаче се съдържа коварното Е-211, което причинява рак. Какво представлява Е-211? Ами това е натриев бензоат. Той спира процесът на окисление и разваляне и консервира зелето. Той също така подобрява и вкуса му, за сметка на това, че зимнината става отровна за децата и възрастните. Според експерти Е-211 влияе неблагоприятно върху поведението и умственото развитие на малчуганите. Натриевият бензоат например не трябва да се употребява заедно с витамин С. Защото тогава в резултат на окислението, особено при висока температура и силна светлина, се образува бензол. Не е тайна, че той е канцерогенно вещество. Уврежда ДНК структурата, а това причинява и цироза на черния дроб.
Миа Ризова
Все още няма коментари