Революционерът, политик и журналист Стефан Стамболов е един от най-големите ни държавници след Освобождението. Той е роден на 12 февруари 1854 г. във Велико Търново, но произхожда от известен тревненски род. Стамболов надява брачната халка като министър-председател на 34 години.
На 18 май 1888 г. в черквата "Свети Четиридесет мъченици" става официалното бракосъчетание на Стамболов с изгората му Поликсена Станчова. След церемонията младоженците и сватбарите тръгват с кавалкада от файтони до старата столица Търново. По пътя премиерът Стамболов се спира с половинката си в почти всяко село, за да сподели личната си радост с населението.
Ето какво разказва един от участниците в празничното шествие: „Навярно околийският началник беше разпратил стражари да предизвести селата, че ще мине министър-председателят с булката си Поликсена. И те бяха наизлезли на шосето. А това бавеше сватбения кортеж. Но въпреки всичко Стамболов не отмина нито едно село, като турски паша! Той спираше целия кортеж и слизаше от файтона изслушваше приветствията. На честитките отговаряше слабо усмихнат. И веднага след това заговорваше не като младоженец, а като премиер: „Как сте? Държите ли се? Още малко и всичко ще се оправи!”.
След брака Поликсена Стамболова не се скрива в сянката на съпруга си – тя се намесва със съвети и в държавните работи. Острите политически битки не я държат настрана. Съпругата на големия държавник, революционер и поет не остава равнодушна към неспирните политическите баталии, в които е въвлечен мъжът є. Диктатор в държавата, Стамболов е бил диктатор и в семейството си. Поликсена рядко се е появявала на светски събития, макар че често е била канена в двореца от княз Фердинанд. Повечето време се занимавала с отглеждането на многобройната челяд на семейството. От брака си Стефан и Поликсена Стамболови имат четири деца – синовете Константин, Асен и Стефан, и дъщерята Вера.
След зверския атентат срещу Стамболов в центъра на София, на 15 юли 1895 г., донасят политика вкъщи с разсечена глава и отрязани ръце. Три дни той агонизира в ръцете на Поликсена и лекарите. Умира едва 41-годишен. Г-жа Стамболова слага отсечените ръце на мъжа си в стъкленица и прави от кабинета му параклис. Кара невръстните си деца всяка сутрин на колене да се молят пред стъкленицата. До края на живота си вдовицата не поглежда друг мъж.
Преживеният ужас дава тежък отпечатък върху съдбата на децата на Стамболов. Най-голямата дъщеря - красавицата Вера, се влюбва безумно в поручик Атанас Станчев. Поликсена Стамболова обаче решава, че той не е подходящ за нея и не й разрешава да се омъжи. Вера полудява от любовна мъка. Отначало я лекуват в санаториуми в Швейцария. Но парите свършват и я настаняват в лудницата в Карлуково, Луковитско, където умира млада. Асен умира още като малко дете. Братята Константин и Стефан Стамболови, като виждат трагедията на сестра си, се заричат никога да не се женят и не оставят наследници. Така Стамболовият род остава без потомство.
Все още няма коментари